Tydzień łowiecki na studiach anglojęzycznych

Grudzień 06, 2011 - 00:00

Przełom listopada i grudnia obfitował w wydarzenia związane z łowiectwem. We wtorek na zajęcia z łowiectwa zawitały Kamila Sońta i Ania Wełnicka z zespołu Venator by opowiedzieć naszym zagranicznym studentom o kulturze i tradycji myśliwskiej oraz sygnałach myśliwskich.

Zaprezentowały również stroje leśne, co bardzo zainteresowało studentki. Panowie, zaś próbowali swych sił w graniu na rogach – będą musieli wziąć kilka lekcji u miłych koleżanek. Dziewczyny swą grą obudziły wszystkich pracowników Dworku i pomogły nam zacząć pozytywnie dzień.

W piątek wybraliśmy się do Stacji Badawczej Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu. Dzień zaczął się nieszczególnie, spóźniony pociąg i deszcz. W Czempiniu przywitało na słońce i kierownik ośrodka Maciej Budny. Mogliśmy wysłuchać prelekcji o historii Stacji, badaniach tam prowadzonych, przyczynach zmniejszania się populacji kuropatwy i zająca oraz telemetrii. Tę część zajęć prowadzili: Marek Panek i Rober Kamieniarz. Po terenie ośrodka oprowadzali nas: Henryk Mąka i Bartek Kolanoś. Bardzo zainteresowały wszystkich hodowle ptaków drapieżnych i program reintrodukcji sokoła wędrownego. Pan Henryk opowiadał z taką miłością o ptakach – szkoda, że nie da się jej przełożyć bezpośrednio na język chiński. Bartek opowiadał o jeleniach, sarnach i dzikach odchowanych na butelce, które przybiegały na dźwięk swojego imienia, a dla studentów była to pierwsza w życiu możliwość obaczenia tych ssaków na żywo. Osobną częścią było zwiedzanie zagród hodowlanych: kuropatw, królików, danieli i muflonów. Jorge i Caiyin odważyli się nawet wziąć na ręce dzikiego królika. Na koniec pojechaliśmy starym żukiem – kolejna atrakcja – oglądać zagospodarowanie łowiska leśnego. Widzieliśmy nie tylko paśniki, pasy zaporowe i lizawki, ale przede wszystkim ślady bytowania zwierzyny w terenie oraz szkody wyrządzane przez dziki w uprawach – jak znalazł przed zbliżającym się egzaminem z Łowiectwa.

Dzień spędzony na powietrzu wszystkim się podobał i bardzo dziękujemy pracownikom Stacji za podzielenie się z nami swoją pasją.

Anna Wierzbicka

zapraszamy do galerii