Warsztaty dotyczące analizowania sygnałów dźwiękowych wydawanych przez nietoperze

Styczeń 09, 2017 - 09:06

W sobotę (07.01.2017) członkowie Sekcji Teriologicznej Koła Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu mieli przyjemność uczestniczyć  w szkoleniu prowadzonym przez Radosława Jarosa dotyczącym analizowania  sygnałów dźwiękowych wydawanych przez nietoperze. Dowidzieliśmy się w jaki sposób należy nagrywać dźwięki, a także za pomocą jakich programów możemy odczytywać nasze nagrania. Poznaliśmy między innymi program BatSound, który jest niezwykle przydatny w pracy z rejestratorami oraz oprogramowanie dedykowane do pracy z rejestratorami automatycznymi - batcorderami.

Jednak najważniejszym punktem naszego szkolenia była nauka rozróżniania poszczególnych gatunków nietoperzy na podstawie zarejestrowanych dźwięków echolokacyjnych wydawanych przez te niezwykłe ssaki. Z nagrań odczytywaliśmy cztery główne parametry, które umożliwiają oznaczenie gatunku nietoperza: długość sygnału (pulsów), odległość między pulsami, główną częstotliwość oraz dość kontrowersyjną cechę - kształt sygnału.

Zadanie okazało się niełatwe, ale mamy nadzieję, że doświadczenie przyjdzie z czasem, a nasze szkolenie otworzy przed nami zamkniętą do tej pory "furtkę", jaką były badania nietoperzy za pomocą rejestratorów dźwiękowych.

Agnieszka Urbaniak